www.apartamentywieza.pl
 
 
   aktualności      Sport      pRZEWODNIK      Hyde Park      Galeria      Kontakt   
 
 
 


Wojsko przed ratuszem

Na placu Wolności w piątek 27 czerwca, w 6. rocznicę uformowania celebrowała swoje święto Brygada Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód. Była defilada pododdziałów, wojskowa orkiestra z Wesołej i odznaczenia. Uroczystości przyglądało się sporo mieszkańców miasta.

O godz. 12.30, po mszy polowej na wałeckiej promenadzie, żołnierze 100. batalionu łączności i 104. batalionu zabezpieczenia przeszli na plac Wolności. W trakcie uroczystości w imieniu Prezydenta RP (niespełna trzy godziny później Bronisław Komorowski spotkał się w tym miejscu z wałczanami) dowódca brygady płk Krzysztof Król wraz z zastępcą dowódcy szefa sztabu dowództwa Wojsk Lądowych gen. bryg. Markiem Mecherzyńskim wręczyli wojskowym medale za służbę na misjach zagranicznych. Gwiazdy Iranu otrzymali st. chor. Mirosław Liskowski i sierż. Grzegorz Kubiak, z kolei Gwiazdami Afganistanu zostali odznaczeni kpt. Maciej Rosiński, ppor. Piotr Zgórzyński, st. chor. Piotr Mackiewicz, kpr. Michał Sotek.
Złotymi medalami za wieloletnią służbę wyróżniono Danutę Klim, Zbigniewa Manicza i Tadeusza Piwkę, natomiast srebrnymi medalami - płk. Mariana Matoszkę, mjr. rez. Dariusza Sokoła, mł. chor. szt. Leszka Płuciennika i Roberta Jakubiaka.
Tytuł honorowy „Zasłużony Żołnierz RP” z odznaką tytułu honorowego II stopnia otrzymali mjr Tomasz Sobecki i mjr Sebastian Trojanowski. Odznakę honorową Wojsk Lądowych przyznano ppłk. Sławomirowi Gembarskiemu, mjr. Krzysztofowi Badosze, mł. chor. szt. Danielowi Sadowskiemu. List gratulacyjny od dowódcy BWD WKP-W otrzymali mjr Krzysztof Kociuba, kpt. Mariusz Ciszewski i mł. chor. szt. Robert Staszczyk.
- Najwyżsi dowódcy NATO oceniają brygadę jako jedną z tych, która ma największy potencjał operacyjny w zakresie łączności i dowodzenia w Europie, a żołnierze charakteryzują się wysokim poziomem profesjonalizmu, wykształcenia i dyscypliny - mówił płk Krzysztof Król, który rzypomniał również, że powstanie BWD WKP-W było związane z decyzją ministrów obrony narodowej Danii, Niemiec i Polski z 2006 r. i podkreślił, że właśnie funkcjonowanie brygady w strukturze wielonarodowej tworzy jej elitarność.
Tylko w tym roku żołnierze brygady brali udział w szkoleniach w Niemczech, Estonii i Polsce.
Wśród zaproszonych gości byli m.in. poseł RP Paweł Suski, starosta powiatu wałeckiego Bogdan Wankiewicz, burmistrz Wałcza Bogusława Towalewska oraz gen. bryg. rez. Janusz Sobolewski.
Po uroczystości przed wałczanami wystąpiła formacja z Wesołej - jedna z najlepszych orkiestr wojskowych w Polsce. (a.c.)Komentarze:
Brak opini...